Több, mint egy éve decemberben kaptam egy telefon hívást, hogy az agglomeráció egyik településén be kellene üzemelni egy 16 kW-os Panasonic monoblokk hőszivattyút. Egy beüzemelés optimális esetben néhány óra, lázas betegen odamentem, mert közeledett a karácsony, gondoltam előtte próbáljunk segíteni, hogy működhessen a készülék.
A helyszínen sorban értek a meglepetések. A hőszivattyú a ház mögött, egy rézsűvel szembe fordítva (nincs kellő szabad, cserélődő levegőmennyiség, amire a készüléknek szüksége van). A fal mögött egy hőközpont helyiség, benne vagy 800 literes puffer tartály, mivel azt olvasták valahol, hogy a hőszivattyú éjszaka ne menjen… (számok később). A hőszivattyú a puffertartállyal 26-ös ötrétegű csővel volt összecsövezve (a készülék telepítési útmutatója szerint 5/4 col átmérőjű csövek kellenek a primer körbe (mivel a készülék térfogat árama akár 70l/perc lehet), aminek a belső keresztmetszete max 20 mm, ami az idomoknál tovább szűkül. Indítás után a készülék azonnal ki fog állni áramlási hibára… Volt ott egy gázkazán, az elképzelés szerint ezt valahogy össze kellett volna drótozni a hőszivattyúval, meg egy termosztát valahol az épületben, aminek a másik vége a gázkazánba ment, de ez egy másik, távolabbi helyiségben volt, nem a hőközpontban és a rendszerben vagy három szekunder oldali keringető szivattyú. Sem bekötve, sem vezetékezve, nincs vezérlés és elképzelt vezérlési logika. Nem sorolom tovább. Fotókat nem készítettem, mert tudtam már, hogy itt nem lesz megegyezés. Az egész ügyön látszott a házi kivitelezés, ezt nem követhette el semmilyen szakember. Tisztelem az autodidakta embereket, de tisztában kell lenni azzal, hogy annak folyományai is vannak a megtakarított pénzen túl…
Jeleztem, hogy ez min. 3 napos tervezés-szerelés, szóval ez nem beüzemelés, sokkal inkább rendszer integráció, ez nem fér bele egy beüzemelési időbe és díjba.
Bekapcsolni mi is be tudjuk! – hangzott a válasz, láthatóan azzal a meggyőződéssel, hogy a beüzemelés is egy lehúzás és abból ők nem kérnek…
A helyzethez képest amennyire lehetett udvariasan közöltem, hogy nincs erre karácsony előtt három napom, mert lázasan vagyok itt, de magamban azt gondoltam: – Hajrá, akkor kapcsolják be!… de én nem akarok felelős lenni semmiért, amit ott láttam.
Hogy is volt ez? Felelős? Igen az! A beüzemelő felelős azért, hogy az általa beüzemelt hőszivattyú olyan körülmények illetve feltételek között működjön, amelyet a gyártó (és forgalmazó) előír. A beüzemelés során ezekről a feltételekről meg kell győződni, dokumentálni kell, javaslatot tenni a hibák javítására a készülék elindítása előtt. Nem számít, hogy fáznak a gyerekek, vagy holnapután karácsony, a készüléket akkor lehet elindítani, ha minden körülötte úgy van, ahogy azt a gyártó és/vagy szabványok, szabályok rögzítik. Az a hőszivattyú volt 3 millió ft akkor, és a beüzemelés jelenti a garanciális feltételek igazolását is. Ha rosszul működik, vagy a telepítési körülmények miatt hibásodik meg, a felelősség részben vagy egészben a beüzemelőé, mert ő képviseli ebben a viszonyban a gyártót. A gyártó neki egyértelmű követelményeket jelölt meg, hogy mikor üzemelheti be a készüléket. Egy 10 literes átfolyós bojlernél ez „nem ügy”, egyrészt alig van valami, ami elromoljon, és az egész megvan vagy 30 ezer ft, ennyiért amúgy sem indulnak perek… de a hőszivattyú más kávéház, itt sok százezres, milliós károk vannak és a bírósági gyakorlat a beüzemelőt csak akkor menti fel a felelősség alól, ha a meghibásodást nem lehet olyan körülményre visszavezetni, amiről a beüzemelő tudhatott és nem helyes. A beüzemelő egyben ellenőrzi a kivitelezők munkáját. Ők is elolvashatják a telepítési követelményeket, de sokszor nem teszik. Egyik kedvencem (és szinte a legkisebb hiba a tárgykörben) a külső hőmérséklet érzékelő szenzor, amit az épület északi oldalán, falán kell elhelyezni, min. 2m magasságban, nyílástól előírt távolságban. Miért északi? Hogy ne süssön rá a nap, mert az becsapja. Miért 2 m? Hogy talaj közeli fagy miatt ne mutasson sokkal alacsonyabb hőmérsékletet, mint ami az épületet ténylegesen körülveszi. Ennek a szenzornak elő szoktak vezetékezni, sajnos igen gyakran a legközelebbi falon át. Amerre áll, arra áll. Sajnos ekkor már én is ott állok, és próbálom elmagyarázni a tulajdonosnak, hogy ez miért nem jó és nem az a hobbim, hogy mindenbe belekössek, ez az ő érdeke…
Nézzük tehát a leggyakoribb feladatokat: